אספרסו כפול עם אחיקם

אחיקם נאמני, בן 28, גר במתחם TLV מאז הקמתו לפני שנתיים וחצי, זכיין של סניף גרג TLV בקניון TLV ויותר מכל מכיר את הקהילה מבפנים.  בראיון ל-Neighbors  הוא משתף אותנו בסיפורי הקהילה המיוחדת שנרקמה שם.

מאת חני בלייכר

צילומים: דני בכר

את אחיקם נאמני אנחנו פוגשים בקפה גרג בקניון TLV. אחיקם, מתגורר בשנתיים וחצי האחרונות במתחם גינדי TLV, ומשמש כזכיין בקפה גרג בקניון, המהווה נקודת מפגש בולטת לתושבי המתחם במהלך כל ימות השבוע ובשבתות.

"הדבר הראשון שתפס אותי הוא שהמקום מהמם ומושקע בכל הפרטים הקטנים והגדולים", הוא אומר, "זו שכונה כמו פעם, רק בגרסה המודרנית שלה. מצד אחד חולקים חברות והיכרות אמיתית ונתקלים בדיירים בכל נקודות המפגש קניון, פארק, חדר כושר, גני ילדים, וכל מה שמתלווה לכך. מצד שני אתה בכל זאת גר בלב תל אביב הכול נגיש וקרוב, 7 דקות מהים מתחנת רכבת, מאוד מרכזי ואורבני. הכול נגיש וקרוב ופוגש את שני העולמות. אבל ההרגשה היא שאתה חוזר הביתה זה לקהילה ולבית הטבעי שלך שהוא חם וכיף".

אחיקם: " אני רואה את המשפחות נפגשות בכל הצמתים, רואה את החבר'ה הבוגרים בני 60 פלוס שזה הבית שלהם כמצמצמי דיור והם גרים כאן באיכות חיים שאין לה תחליף. זה סוג של כור היתוך כי גרים במתחם סוגים מגוונים של אנשים שמגיעים מכל הארץ וגם מחו"ל, כולם התחילו כאן מחדש ולא חסרים מייזמים חברתיים, זה כור היתוך- יש כאן הרבה צעירים שבאים מהפריפריה ושוכרים כאן דירות שותפים ומשדרגים את החיים שלהם, גם אותם תמצא כאן".

אחיקם רואה את חיי הקהילה הנהדרים מהצד ולצערו אין לו זמן רב להתחכך בנעשה משום שהוא עסוק 24/7 בבית הקפה הפופולרי. הוא אמנם מארח את החברים מהמתחם לקפה בכל ימות השבוע אבל פחות נגיש להתעסק בנעשה ביום-יום.

ספר על חוויה מיוחדת שלך מהקהילה

"ביום כיפור אני רואה כאן דבר שמהמם אותי כל פעם מחדש, בבית הכנסת בקצה הרחוב עומדים חבר'ה חילוניים להאזין לתקיעת השופר וזה לא מובן מאליו בתל אביב, לא ציפיתי לזה".

הקניון שינה את פניו בשנים האחרונות. איך אתה רואה את זה?

"אני נמצא פה כל יום כל היום. אני לא אובייקטיבי אבל אני חושב שזה הקניון הכי יפה בארץ, הכי נקי ומסודר הכי מטופח ואני אומר את זה בלב שלם. בגלל שאני כאן מהיום הראשון אני פוגש את הבעלים והמנכל"ים שאוכלים אצלי, הירידה לפרטים היא ברמת המקצוענות. בחרנו להיות כאן כי אנחנו מאמינים ורוצים להישאר למרות שקשה כי אנחנו יודעים שיהיה טוב יותר עם הרכבת הקלה, הנגישות לכאן אמנם קשה עכשיו – אבל אני יודע שזה זמני. לתחושתי, הקניון הקדים את זמנו בשנתיים, אבל אם יש לנו מרווח נשימה לגדול כאן אז הרווח העתידי שלנו יהיה שווה את ההשקעה".

מה אתה יודע לספר על הקהילה הייחודית שקמה כאן?

"זה נכון שיש ב-TLV המון קבוצות פעילות, אני פחות מעורב בהן. אפשר לראות בשכונה שחקנים, אנשי ציבור, עורכי דין, אנשי עסקים, מלצרים, שחקנים, כוכבי רשת, יוצאי ריאליטי, הכול מהכול – כמו שאמרתי כור היתוך.

להרבה דיירים יש כלב בבית וזה מוקד החיבור בין הצעירים, קובעים יחד לצאת לבלות כקבוצה מגובשת, איפה יש את זה היום…? כאן שולחים הודעה בוואצאפ ויש קבוצה לא קטנה שבאים בספונטניות. זה ממש מגניב בעיני ואין את זה בשום מקום אחר. לא משנה בן כמה אתה, אתה תמצא כאן את השייכות שלך".

"אני הכי מקנא בקהילה המבוגרת שמנהלת כאן את אורח חייה, פשוט מושלם. לקום בבוקר לתוך אימון שחיה בבריכה בקאנטרי חשמונאים, לסיים את האימון בארוחת בוקר מפנקת אצלי או עם חברים בבית שלהם, לפגוש כאן משפחות צעירות עם ילדים קטנים, לצפות בהצגות בסינמטק שזה מרחק הליכה כמו להבימה, תענוג לראות אותם מנהלים חיי חברה ענפים והולכים משולבי ידיים שזה תענוג בפני עצמו.. מסתובבים בשדרות רוטשילד בטיילת הים. חוזרים כמו מנופש לבית הקטן שלהם שלא מצריך לנקות בו יותר מידי כי הוא חדש ומתוקתק, כמו שאמרתי מצמצי דיור".

"אם הייתי יכול לגור פה למשך שנים, הייתי עושה זאת וקונה כאן דירה כי אני רואה את המרדף אחרי כל דירה שמתפנה".

במה זה בא לידי ביטוי?

"יש לי זוג חברים שבת הזוג מניקוריסטית, ישבה אצלה לקוחה שפינתה דירה ב -TLV, תוך כדי טיפול מניקור של 30 דקות דרך הודעות וואצאפ עם מתעניין מפה לאוזן, היא הצליחה לסגור חוזה דירה כאן ל-4 שנים מראש רק כדי שהדירה לא תפורסם ותיחטף לו. ממש ככה, קשה למצוא כאן דירות והביקוש עצום. זה לא היה כך לפני שנתיים וחצי כשאני עברתי לכאן וחיפשתי דירה בתל אביב, בימים ההם היה היצע גדול והמחירים נמוכים, התלבטתי בין 6 דירות וניהלתי מו"מ על המחיר. היום זה אחרת, כולם כבר הבינו שזה פנינה וגרה כאן קהילה איכותית שצומחת ביחד לתוך עולם משפחתי שממנף את איכות החיים.

מה הופך לדעתך את המקום הזה לכל כך מיוחד?

"המתחם הזה הפך למקום עליה לרגל כי היזמים הבינו שצריך לבנות שכונות קהילתיות ולא רק בניינים. והם ידעו לשלב בין טכנולוגיה לקהילה. יש כאן דברים מאוד מודרניים שפוגשים את הקהילה ביום יום, לדוגמא מעלית שיוצאת מהפארק אל הקניון, ממש כמו רכבל – זה לא מובן מאליו וזה רעיון ענק כי הוא מחבר את כל הקצוות במתחם".

"קאנטרי חשמונאים- זה לא רק ספורט, זו קהילה"

משפחת מרקוביץ: בבלי שיעממה אותנו אז עברנו ל-TLV שוקקת החיים