להביא את הקיבוץ לעיר

בתמונה: מימין לשמאל עידן ויותם ראובני, דיירי מתחם גינדי TLV

אלינור ראובני הגיעה למתחם גינדי TLV לפני חודש והבינה מיד למה המתחם זקוק: קצת מהרוח הציבורית שליוותה את ילדותה ואת ילדותו של בעלה נועם. המיזם הראשון שהיא פועלת להקים – קבלת שבת חילונית. מיזמים נוספים בדרך.

בתמונה מימין לשמאל: אלינור, עידן, בן, ויותם ראובני, דיירי מתחם גינדי TLV

מאת: חני בלייכר

צילומים: דני בכר ונועם טקאבי

אלינור ראובני, דיירת במתחם גינדי TLV מספרת על החזון שלה למגורים במתחם

במפגשים שלנו עם המשפחות במתחם גינדי TLV, שמענו לא אחת מפי השכנים את ההקבלה של המתחם לקיבוץ. לכן, שמחנו להיפגש גם עם משפחת ראובני, אלינור בת ה-37, גננת במקצועה ונעם ראובני, שעוסק בפרסום בשיווק – בעיקר בשל העובדה שהם קיבוצניקים לשעבר. אלינור מגיעה מכיסופים בדרום הארץ ואילו נעם מגיע מאלרום בגולן.

הם חדשים במתחם, בסך הכול חודש ובדירה שכורה, יחד עם שלושת ילדיהם – יותם, (5), עידן (3) ובן (בן 4 חודשים). אלינור מספרת לנו שדווקא בשל עיסוקה כגננת ודווקא בשל הכרותה עם עולם הקיבוץ, היא מצאה בשכונה פתרון מעולה למשפחתה: "ויש את הפארק שהוא ירוק מזמין ונעים ובלי כבישים וזה דבר שהיה לי קשה איתו בהתנהלות היום-יומית", היא אומרת.

בשנים האחרונות היא פועלת להקים גן ילדים פרטי במתחם, להקים גן לגילאי אפס עד שלוש ונמצאת בדיונים מול העירייה בעניין. לדבריה היא מקווה לקבל את ההיתר בכדי לספק מענה למאות ילדים בגילאים אלו.

אחד המיזמים העיקריים שאלינור נטלה על עצמה הוא לחבר את הקהילה (במודל המזכיר את הקיבוץ) באמצעות אירועי קבלת שבת חילונית (עם נגיעות מסורתיות).

"מעצם היותי גננת אני מכירה המון ילדים וגם קיבוצניקית. שנים שבאה מתוך קהילה מרגיש לי שחסר פה דברים שמחברים קהילה, חסרות לי פעילויות אחרי הצהריים. רצינו שיהיה פה מרכז להורים וילדים, כמו של פעם, לא של ג'ימבורי וקפיצות. מקום שאפשר לעשות הרצאות להורים, קבלות שבת משותפות. ראיתי שיוצרים כאן  הוואי קהילתי ויש קבוצות וואטס אפ להשכרת דירות", היא משחזרת.

"הרעיון שלי קבלת שבת קהילתית – מחצלות פינות ישיבה, חברים שינגנו באווירה קהילתית חילונית ויקבלו את השבת עם טיפה מסורת, פיקניק כשכולם רגועים ומסודרים בשישי אחר הצהריים".

בתמונה: אלינור ובן ראובני, דיירי מתחם גינדי TLV

זה נשמע נפלא, יש תומכים לרעיון? 

"בוודאי, כולם מתלהבים", היא אומרת בחיוך ומעידה כי החליטה לקחת על עצמה את הפרויקט, על אף שקיבלה הצעות לבקש חסויות מגורמים שונים שהביעו עניין.

אך אלינור לא עוצרת שם. "אנחנו רוצים לעשות אירועים למבוגרים כמו "שלישי בפיג'מה", להביא מרצים למועדון הדיירים שישמעו הרצאה טובה. אני חושבת שהקהילה מחכה לזה ואני חושבת שלהרבה אנשים אין להם את הידע לבוא ולהרים את הכפפה ויהיו המון אנשים שיהיה להם מה להוסיף ומה לתת", היא אומרת ומוסיפה, "אני חושבת שזה יהיה כיף לכולם, להביא קצת קיבוץ לעיר.  אני קונה פה גם דירה בעזרת השם ועוד כמה שמות".

כמו קיבוץ רק לגובה

איפה חנית? בבית