"קאנטרי חשמונאים- זה לא רק ספורט, זו קהילה"

אורלי יעקובסון מנהלת הספורט והתרבות בקאנטרי חשמונאים וקובי אפלבוים, מאמן הספינינג המוערך שינו מסלול קריירה ועברו למדי ספורט. בראיון למגזין Neighbors הם מסבירים מה משך אותם לתכנן מסלול מחדש ולעלות על אימוניות.  

מאת חני בלייכר

צלם: דני בכר

במהלך אחד הסיורים שערכתי בקאנטרי חשמונאים בתל-אביב, הבחנתי באישה מרשימה מסתובבת בין 4 הקומות, לוחצת ידיים, משוחחת עם המתאמנים ועם המשפחות. שמה אורלי יעקובסון, עורכת דין בעברה המשמשת כיום כמנהלת ספורט ותרבות בקאנטרי. שאלתי אותה מה סוד הקסם של המקום.

בתמונה: אורלי יעקובסון מנהלת תרבות וספורט

אורלי מחייכת ומסבירה לי שהקאנטרי הוא לא רק קאנטרי הוא רואה את עצמו הרבה מעבר לכך. הוא מוקד משיכה של אנשים לקהילה, לשייכות.

איך המקום תורם לקהילה?

"יש לנו חוגים לכל הגילאים , אבל מאוד חשוב לנו הגיל השלישי, כי ככל שאנשים מתבגרים הם נעשים בודדים וכאן אנחנו מחברים את האנשים דרך החוגים לחברות, אכפתיות שמאפשרת להם להתחבר גם אחרי שהם מסיימים את האימון. התוכן העשיר שאנחנו מספקים, גורם להם להיפתח בתוך הקאנטרי ומחוצה לו. אותי זה מאוד משמח כי אני זוכרת שאבא שלי אמר בעבר: "זו זכות ענקית לגרום למישהו לחייך"  אז אני גורמת לאנשים לחייך וזו תחושה נהדרת. משה אלון מתאמן קבוע שמחזק את דבריה ואומר שאנשים תמיד מחייכים כאן, הוא גם הראה לי איך אנשים מתייחסים זה לזה במסדרונות, מחייכים, מדברים זה עם זה.

המבוגרים זקוקים לחיי חברה שתחליף את הדאגה לילדים שכבר גדלו ועזבו את הבית, יש להם צורך בשייכות לקהילה ואת זה אנחנו יודעים לספק כאן. זה ערך מוסף מעבר לשיעור עצמו, הם באים כדי להיות עם האנשים, באווירה".

בתמונה: אורלי יעקובסון, מנהלת תרבות וספורט בקאנטרי חשמונאים
"יש לנו חוגים לכל הגילאים, אבל הכי חשוב לנו – הגיל השלישי"

על פי מה נבחרים החוגים?

"המערכת מתעדכנת כל הזמן בהתאם לביקושים, זה מקום שלא דומה לשום מקום אחר בשום אופן. אני לא יודעת לומר בדיוק למה, אבל לקח לי למעלה משנה לבנות מערכת נכונה ויציבה לסוג הקהילה כאן. אולי כי הם מאוד הטרוגניים והמיקום מאוד קרוב לכולם ונגיש.

התפלגות המנויים היא שליש משפחות, שליש רווקים צעירים, שליש מבוגרים. חשוב לתת לכל סוג קהל את המענה המתאים לצורך שלו. למשל: משפחות עם ילדים קטנים צריכות להעסיק גם את הילדים לאחר שיצאו מהמסגרות וגם את ההורים בזמן שהם ממתינים לילדים שיסיימו את החוג. נשים לאחר לידה מגיעות לכאן לשקם את רצפת האגן, לחזור לעצמן אחרי ההיריון והזעזוע של הלידה. החוגים צריכים להתאים ללו"ז שלהם והוא דינאמי כל הזמן דרך האנשים".

אני מבחינה בכך שככל שאורלי מדברת, התשוקה למקצוע נובעת ממנה ואני מבינה את הקסם של המקום. היא פצצת אנרגיה, כל הזמן מסתובבת בין הקומות, נכנסת לחוגים, שואלת אנשים מה דעתם, מנסה לגוון להתייחס להערות ולהקשיב, תמיד להקשיב. בטלפון שלה 80% מהאנשים אלה הם המנויים, היא מכירה את כולם בשמותיהם ובהעדפותיהם.

לשיחה מצטרף קובי אפלבוים, בן 45, לשעבר קצין משטרה ועו"ד וכיום מדריך ספינינג מוערך בקאנטרי. "באופן שמפתיע אותי, בני אדם מזדהים עם השינויים שעשיתי בחיי, אני חש שהם מרגישים ממני את האנרגיות", הוא אומר. אורלי מוסיפה שאנשים רבים נרשמו בזכותו של קובי ואחר כך גילו את המקום כולו. אפילו אם לא אהבו ספינינג, דרכו הם למדו לאהוב.

בתמונה: קובי אפלבוים

איך אתה מצליח לסחוף אחריך אנשים לאימון מאומץ כמו ספינינג?

"באימון שלי האוירה מעוררת אנרגיה, מצליחה לשחרר מתחים ומוציאה מהם את הטוב שבהם. והם לא לבד, הם בקבוצה וכולם שותפים לאותה חוויה. אנשים באים לאנשים- תמיד. בכל מה שקשור לתרבות מכוני הכושר, אם ראית אחד, ראית את כולם. בסופו של דבר אנשים באים ומחפשים את החוויה וזה דבר שאני מנסה להעביר כאן ואולי זה הקסם של המקום שמייצר קהילה. אנשים מתאגדים סביב אנשים שדומים להם בתוך מסגרת כלשהי, אז  אנחנו רק מאפשרים להם למצוא את המסגרת המתאימה".

חופשת לידה חמישה כוכבים

אספרסו כפול עם אחיקם